Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.128 lira seviyesinden işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.128 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün ons fiyatına paralel olarak fiyatını kaybeden altının gram fiyatı yüzde 0,64 düşüşle günü 1,122 liradan kapattı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:45’lik prestijiyle bir önceki kapanışın yüzde 0,53 üzerinde 1.128 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.850 liradan, Cumhuriyet altını 7.500 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,5 düşerek günü 1.854 dolardan kapattı ve şu an 1.860 dolardan işlem görüyor.

Analistler, küresel piyasalarda merkez bankalarının para politikasına ilişkin belirsizliklerin ve ekonomiye ilişkin endişelerin devam ettiğini belirterek, yatırımcıların odak noktasında ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerinin olduğuna dikkat çekti.

ABD’de yıllık enflasyon Aralık 2022’de yüzde 6,5 ile yaklaşık bir yılın en düşük seviyesi oldu. Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artışın Ocak ayında yüzde 6,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Beklenenden yüksek bir TÜFE verisinin ABD Merkez Bankası’nın daha güçlü bir faiz artışına başvuracağı yönündeki beklentileri artıracağını belirten analistler, bugün Euro Bölgesi’nde de büyüme verilerinin takip edileceğini söylediler.

Analistler, teknik açıdan, altının bir onsu fiyatında 1.830 doların dayanak noktası ve 1.890 doların direnç pozisyonu olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu